Podľa dobových zdrojov sa začali zázvorníky piecť v kláštore milosrdných bratov začiatkom 19.storočia pôvodne ako liečebné pečivo s utajovanou receptúrou. Prostredníctvom kuchárok a pomocných ošetrovateliek, ktoré v kláštore pôsobili, sa začali zázvorníky piecť v niekoľkých skalických domácnostiach, avšak recept na nich bol stále utajovaný.
O propagáciu skalického zázvorníka na Slovensku i v zahraničí sa výrazným spôsobom zapríčinil MUDr. Pavol Blaho, ktorý rozširoval poznatky o priaznivých zdravotných účinkoch skalického zázvorníka a Skalického rubínu.
Od r. 1906 začali Skaličania ponúkať zázvorníky a skalický rubín potravnému spolku, ktorý ich predával v Luhačoviciach. Postupne sa pečenie zázvorníka rozšírilo po celom Záhorí, v 30-tych rokoch 20. storočia už ho pieklo niekoľko desiatok rodín. Zázvorník zľudovel, stal sa súčasťou ľudovej kuchyne a nechýbal na rodinných oslavách a stretnutiach vo vinohradníckych búdach. Gazdiné ho odporúčali pre jeho priaznivé liečivé účinky konzumovať pri nevoľnostiach na počiatku tehotenstva, takisto sa dávali malým deťom pri prerezávaní zúbkov. Koncom 30-tych rokov 20. storočia sa začal recept na zázvorníky uvádzať v kuchárskych knihách, ako napríklad Slovenská ľudová kuchárka pre každý stôl.
Skalická firma Cukránka sa venuje pečeniu tradičných skalických zázvorníkov a rôznych druhov cukroviniek od r. 1998 podľa starej receptúry zdedenej od svojich rodičov a starých rodičov.
Viac info na: www.cukranka.sk