Farma Pružina je pojem
Diaľnica z Bratislavy do Žiliny je jednou z najrušnejších motoristických trás u nás. Ale keď za Trenčínom, pri Beluši spomalíte a opustíte prúd rýchlych áut, odrazu ste v inom svete.
Neveľká obec Visolaje / napoly zrúcaný prícestný hostinec vraj kedysi prichýlil aj Máriu Teréziu/ je bránou do malebnej Pružinskej kotliny. Na hranici Strážovských a Súľovských vrchov ju v dĺžke necelých dvadsať kilometrov vytvorila riečka Pružinka. Dookola lesy, lúky a pokoj, na úzkej ceste iba občas auto – aký kontrast s uponáhľanou diaľnicou. Po zhruba desiatke kilometrov Dolný Lieskov s pekným kaštieľom, ktorý je dnes domovom seniorov. A potom už cieľ našej cesty, dvojtisícová Pružina, ktorá dala meno vodnému toku aj kotline.
Zdroj foto: trencinregion.sk/salas-pruzina
V Zemepise Trenčianskej stolice z roku 1889 sa o nej dočítate: “Od Ilavy na pôl tretej alebo tri hodiny cesty leží na severovýchode Pružina, ľudnatá obec otočená vrchmi. Leží pomerne vysoko, preto má podnebie drsné. Chotár má malý a i ten je neúrodný. Obyvatelia nútení sú podomové kupectvo prevádzať s riadom porcelánovým, skleneným, košíkmi a hračkami, lebo inak by nevyužili…“
SHR – samostatne hospodáriaci roľník
Práve tu nájdete Farmu Pružina, na ktorej gazduje Oľga Apoleníková, SHR – teda samostatne hospodáriaci roľník. Farma i pani Apoleníková sú už skutočnými pojmami v agrosektore, predovšetkým v ekologickom poľnohospodárstve a ovčiarstve. Ak sa napríklad vinári oprávnene hrdia získanými oceneniami, nuž aj v tomto Oľga Apoleníková vyniká.
Viac než päťdesiatka ocenení pochádza z ovčiarskych súťaží najmä z Liptova a Turca. Pružina sa ako prvá mimo týchto tradičných regiónov zaradila do podujatia Bačova cesta, pri ktorej sa predstavujú najlepšie salaše – a teraz je už pevnou súčasťou programu. Stala sa Biofarmou roka, tunajšia BIO ovčia bryndza s prevahou vyhrala súťaž o slovenskú biopotravinu roka, uznanie získali ďalšie BIO produkty..
Zdroj foto: trencinregion.sk/salas-pruzina
V roku 2008 sa Oľga Apoleníková stala podnikateľkou roka. Je to vyjadrením jej manažérskych schopností, ale aj schopnosti otvárať nové príležitosti pre seba, farmu aj kolektív, s ktorým pracuje. Táto odvaha púšťať sa do nevyskúšaného ju sprevádza už takmer štvrťstoročie. Najprv to bolo rozhodnutie prejsť z administratívy v strojárskej fabrike v neďalekej Považskej Bystrici do poľnohospodárstva na poste radovej pracovníčky. A potom ten kľúčový krok, prevziať krachom ohrozenú farmu. Odvtedy, od roku 1991sa Farma Pružina spája s jej menom a získala tú najlepšiu povesť.
Cesta k ovciam
Dnes Oľga Apoleníková a Farma Pružina obhospodarujú približne 450 hektárov prevažne prenajatej pôdy a chovajú tisícku oviec. Začínali však s pôvodným stádom hovädzieho dobytka – a vôbec si nepočínali zle. Priemernú dojivosť 2300 litrov od kravy ročne zvýšili za čosi viac než desaťročie až na osem tisíc. To je výrazne viac než slovenský štandard. Ani tieto a ďalšie dobré výsledky však nedokázali preklenúť zásadnú prekážku: zle nastavené podmienky pre chov hovädzieho dobytka , produkciu a odbyt kravského mlieka.
Zdroj foto: trencinregion.sk/salas-pruzina
Preto sa Oľga Apoleníková v roku 2005 rozhodla pre zásadnú zmenu. Predala celé stádo kráv a nakúpila ovce. Určite urobila dobre a v ovčiarstve má už skvelé meno. Samozrejme ani nové smerovanie neidealizuje, v debate hovorí otvorene o množstve problémov. Za ten najväčší považuje že poľnohospodárska politika EÚ stále výrazne diskriminuje nové krajiny a žiadna naša vláda neplní prísľuby o približovaní podmienok pre farmárov. A sú tu aj viaceré ďalšie od systémových nedostatkov až po rôzne hlúpe chyby aj podrazy.
Dokážu ju znechutiť, ale nie odradiť od nastúpenej cesty.
Zdroj: IN STORE Slovakia