Farmy a Salaše, Mliečne výrobky, Značka kvality SK, Značka kvality SK GOLD

Salaš Pružina

Farma Pružina Salaš Oľga Apoleníková

Farma Pružina je pojem

Diaľnica z Bratislavy do Žiliny je jednou z najrušnejších motoristických trás u nás. Ale keď za Trenčínom, pri Beluši  spomalíte a opustíte prúd rýchlych áut, odrazu ste v inom svete.

Neveľká obec Visolaje / napoly zrúcaný prícestný  hostinec vraj  kedysi prichýlil aj  Máriu Teréziu/ je bránou do malebnej Pružinskej kotliny. Na hranici Strážovských a Súľovských vrchov ju v dĺžke necelých dvadsať kilometrov vytvorila riečka Pružinka. Dookola lesy, lúky a pokoj, na úzkej ceste iba občas auto – aký kontrast s uponáhľanou diaľnicou. Po zhruba desiatke kilometrov Dolný Lieskov s pekným kaštieľom, ktorý je dnes domovom seniorov. A potom už cieľ našej cesty, dvojtisícová Pružina, ktorá dala meno vodnému toku aj kotline.

Farma Pružina Salaš Korbáčiky

Zdroj foto: trencinregion.sk/salas-pruzina

V Zemepise Trenčianskej stolice z roku 1889 sa o nej dočítate: “Od Ilavy na pôl tretej alebo tri hodiny cesty leží na severovýchode Pružina, ľudnatá obec otočená vrchmi. Leží pomerne vysoko, preto má podnebie drsné. Chotár má malý a i ten je neúrodný. Obyvatelia nútení sú podomové kupectvo prevádzať s riadom porcelánovým, skleneným, košíkmi a hračkami, lebo inak by nevyužili…“

SHR – samostatne hospodáriaci roľník

Práve tu nájdete Farmu  Pružina, na ktorej gazduje Oľga Apoleníková, SHR – teda samostatne hospodáriaci roľník. Farma i pani Apoleníková sú už skutočnými pojmami v agrosektore, predovšetkým v ekologickom poľnohospodárstve a ovčiarstve. Ak sa napríklad vinári oprávnene hrdia získanými oceneniami, nuž aj v tomto Oľga Apoleníková vyniká.

Viac než päťdesiatka ocenení pochádza z ovčiarskych súťaží najmä z Liptova a Turca. Pružina sa ako prvá  mimo týchto tradičných regiónov zaradila do podujatia Bačova cesta, pri ktorej sa predstavujú najlepšie salaše – a teraz je už pevnou súčasťou programu. Stala sa Biofarmou roka, tunajšia BIO ovčia bryndza s prevahou vyhrala súťaž o slovenskú biopotravinu roka, uznanie získali ďalšie BIO produkty..

Farma Pružina Salaš Bryndza

Zdroj foto: trencinregion.sk/salas-pruzina

V roku 2008 sa Oľga Apoleníková stala podnikateľkou roka.  Je to vyjadrením jej manažérskych schopností, ale aj schopnosti otvárať nové príležitosti pre seba,  farmu aj kolektív, s ktorým pracuje. Táto odvaha púšťať sa do nevyskúšaného ju sprevádza už takmer štvrťstoročie. Najprv to bolo rozhodnutie prejsť z administratívy v strojárskej fabrike v neďalekej Považskej Bystrici do poľnohospodárstva na poste radovej pracovníčky. A potom ten kľúčový  krok, prevziať krachom ohrozenú farmu. Odvtedy, od roku 1991sa Farma  Pružina spája s jej menom a získala tú najlepšiu povesť.

Cesta k ovciam

Dnes Oľga Apoleníková a Farma Pružina obhospodarujú približne 450 hektárov prevažne prenajatej pôdy a chovajú tisícku oviec. Začínali však s pôvodným stádom hovädzieho dobytka – a vôbec si nepočínali zle. Priemernú dojivosť 2300 litrov od kravy ročne zvýšili za čosi viac než desaťročie až na osem tisíc. To je výrazne viac než slovenský štandard. Ani tieto a ďalšie dobré výsledky však nedokázali preklenúť zásadnú prekážku: zle nastavené podmienky pre chov hovädzieho dobytka , produkciu a odbyt kravského mlieka.

Farma Pružina Salaš Ovce

Zdroj foto: trencinregion.sk/salas-pruzina

Preto sa Oľga Apoleníková v roku 2005 rozhodla pre zásadnú zmenu. Predala celé stádo kráv a nakúpila ovce. Určite urobila dobre a v ovčiarstve má už skvelé meno. Samozrejme ani nové smerovanie neidealizuje, v debate hovorí otvorene o množstve problémov. Za ten najväčší považuje že poľnohospodárska politika EÚ stále výrazne diskriminuje nové krajiny a žiadna naša vláda neplní prísľuby o približovaní podmienok pre farmárov. A sú tu aj viaceré ďalšie od systémových nedostatkov až po rôzne hlúpe chyby aj podrazy.

Dokážu ju znechutiť, ale nie odradiť od nastúpenej cesty.

Zdroj: IN STORE Slovakia

Send this to a friend

  • SlovpraM

    Výrobky z pravej kože pre vaše potešenie. Je to vlastná tvorba a ručná práca preto je […]

  • Považský hrad

    Ruiny Považského hradu stoja na kopci s nadmorskou výškou 497 metrov. Nazývali ho aj Bystrický hrad a patril […]

  • Krajina príbehov – Podpoľanie

    Podpoľanie – miesto v ktorom cítite časy minulé . Laznícke osídlenie na svahoch majestátnej […]