ZELENÁ a MODRÁ
Zelená je pre každého z nás symbolom prírody, pohody a nádeje. Naša zemeguľa je zasa známa ako modrá planéta. Zelená a modrá teda charakterizujú zdravý a prirodzený život na zdravej Zemi. A ZELENÁ a MODRÁ s.r.o. je tiež meno spoločnosti, ktorá prevádzkuje pozoruhodnú Bio pekáreň v Dunajskej Lužnej.
Tu kúsok za Bratislavou ju nájdete hneď vedľa futbalového štadióna. Nečakajte žiadnu masívnu stavbu. Naopak, ide o nenápadnú budovu. V jej neveľkých priestoroch, ktoré sú veľmi dôsledne a racionálne využité, však stretnete veľa zaujímavého.
Zdroj foto: facebook.com/biopekaren
Z inžinierov pekári
Začína sa to už tým, že obaja majstri pekári sú pôvodne inžinieri. Igor Koromház vyštudoval na Strojníckej fakulte STU odbor potravinárske stroje. K pečeniu sa však dostal celkom inak. Keď sa jeho o čosi starší priateľ František Žilinek vrátil z cudziny, priniesol si tiež skúsenosti z oblasti zdravého životného štýlu bližšieho vzťahu k prírode. Naučil ho tiež piecť bio kváskový celozrnný chlieb – pôvodne iba doma, pre vlastnú spotrebu. Zaujalo to však viacerých, prieskum trhu ukázal, že je tu reálny záujem o netradičné a zdravé pekárenské výrobky. Od pôvodnej myšlienky a založenia spoločnosti ZELENÁ a MODRÁ viedla takmer dvojročná cesta k vzniku Bio pekárne v Dunajskej Lužnej v roku 2011.
Je to teda mladá a priekopnícka firma, v mnohých ohľadoch prvá svojho druhu na Slovensku. Do mladšej generácie patrí aj tridsiatnik Štefan Hrončo, ktorý spolu s Igorom Koromházom pripravuje kvások, miesi cesto, chystá pečenie… Aj on je inžinier, z odboru aplikovanej mechaniky. Vyskúšal si zahraničie, doma sa s partnermi pustil do tohto novátorského projektu. A podčiarkuje, ako dôležité je stále sa učiť – od skúsenejších a štúdiom všetkého, čo môže byť nápomocné.
Inžiniersku trojicu dopĺňa Silvia Kytlicová. Má na starosti celú ekonomiku vrátane obchodu a marketingu aj malý obchodík priamo v pekárni. Nepresedlala do ľahšieho, veď napríklad obchod otvárajú zavčasu zrána, keď sa napečie. Vyžaruje z nej však dobrá nálada a optimizmus, všetci, ktorí sú jadrom tejto aktivity, veria, že sa pustili do správnej veci.
Zdroj foto: facebook.com/biopekaren
Zdravie z prírody
Kým povieme viac o tom, čo prináša Bio pekáreň, pár slov o ekologickom poľnohospodárstve a biopotravinách. Je potešiteľné, že sa tento trend príklonu k prírode a zdravým produktom šíri medzi pestovateľmi, spracovateľmi i spotrebiteľmi. Tým, že zo všetkých procesov vylučuje chémiu a ďalšie škodlivé a pre prírodu cudzie látky, prospieva prírode i človeku samotnej a podporuje zdravý životný štýl. Pravidlá pre ekologické poľnohospodárstvo a biopotraviny sú presne stanovené a dôkladne kontrolované pod dohľadom ministerstva pôdohospodárstva. Ak si časť verejnosti ešte stále myslí, že ktokoľvek môže tvrdiť, že je bio, veľmi sa mýli. Musí mať certifikáciu od zodpovedného subjektu / u nás je to predovšetkým spoločnosť Naturalis/ a táto kontrola je veľmi dôsledná a prísna.
Popri tom pestovatelia a spracovatelia biopotravín čoraz viac siahajú po plodinách, ktoré sú dnes netradičné – ale majú prastarú históriu a pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Je to predovšetkým špaldová pšenica a nečudo, že v Bio pekárni z nej pečú viac než osemdesiat percent svojich produktov a stáva sa čoraz obľúbenejšou. Je to vlastne osemtisíc rokov stará predchodkyňa šľachtenej pšenice, ktorá síce dosahuje oveľa vyššie výnosy, ale stratila množstvo svojich pozitívnych vlastností. Popri tom, že je špalda zdravšia a výživnejšia, je aj oveľa odolnejšia voči škodcom a počasiu a vhodná na ekologické pestovanie. Teraz slávi veľký návrat.
Pekáreň ZELENÁ a MODRÁ je súčasne prvým slovenským biovýrobcom, ktorý začal ponúkať chlieb a pečivo z kamutu. Táto menej známa obilnina je tiež starodávnym príbuzným pšenice a kedysi bola rozšírená najmä v Egypte. Pre jej pozoruhodné vlastnosti v deväťdesiatych rokov začali s jej pestovaním v USA a dnes obohacuje možnosti zdravej výživy aj na našom kontinente.
Zdroj foto: biopekaren.sk
Bohatá ponuka
V Dunajskej Lužnej kladú veľký dôraz na suroviny a spôsob ich spracovania. Používajú čerstvo pomletú celozrnnú múku, ktorú si sami melú na kamennom mlyne. Namiesto cukru siahajú po agávovom a pšeničnom sirupe, mede a sušenom ovocí. Zásadne používajú panenské, za studena lisované oleje a čerstvé kravské maslo namiesto stužených tukov. Samozrejmosťou je vylúčenie chemických látok a umelých farbív a geneticky modifikovaných plodín…
Pravidlá si teda nastavili veľmi náročne a každý výrobok je certifikovaný, takže môže byť označený európskym zeleným logom ekologickej poľnohospodárskej výroby. Pri tom všetkom je ponuka až prekvapujúca bohatá. Na internetovej stránke /biopekaren.sk / ich nájdete vyše dvadsiatky.
Chlieb kváskový celozrnný špaldový a kamutový, celoražný aj štvorzrnný… Vicero druhov pečiva, najmä zo špaldy – a tiež jemného pečiva. Pre mlsné jazýčky s makom, tvarohom či ovocím. Opäť predovšetkým zo špaldovej pšenice a zaručene z bio surovín. Všetko poctivé, zdravé i chutné súčasne.
Popri vlastnej predajni tieto produkty možno nájsť v približne dvadsiatich obchodoch v Bratislave a približne rovnakom počte po celom Slovensku, najďalej v Prešove. Zelená a modrá je čoraz obľúbenejšia…
Zdroj foto: facebook.com/biopekaren
Zdroj: IN STORE Slovakia