Ovocie a Zelenina

Ovozela

Ovozela združenie nezávislých farmárov zo Slovenska pestovanie rajčin

OVOZELA je družstvo združujúce nezávislých farmárov zo Slovenska. V rámci neho sa rozhodli zlepšiť kvalitu ponúkaného ovocia a zeleniny na pultoch našich obchodov. Cieľom je pestovať kvalitnú, čerstvú lokálnu zeleninu a ovocie, ktoré majú pravú, jedinečnú chuť a vôňu, ako si ju pamätáme z domácich záhrad a spomienok z detstva.

V súčasnej dobe sa na spolupráci podieľa päť fariem: Kameničany, Veľké Zlievce, Bruty, Nováky a Handlová. To, čo robíme, má zmysel. Postupne plánujeme rozšírenie produkcie, čo napríklad čučoriedky

Vďaka spolupráci sme schopní obstáť v konkurencii s veľkými zahraničnými dodávateľmi, ako sú Maroko a Španielsko. Zdieľame lásku k našej práci a jej plodom, odovzdávame si skúsenosti s pestovaním, spolupracujeme v rámci dodávateľskej siete a prezentujeme sa ako jeden celok. Zároveň však chceme, aby ste pri každom produkte presne vedeli, kto a kde ho vypestoval.

Ovozela združenie nezávislých farmárov zo Slovenska pestovanie rajčin

Zdroj foto: facebook.com/ovozela

FARMA BRUTY

Prečo sme sa rozhodli práve pestovanie?
Zatiaľ, čo väčšina populácie stavala domy či chaty v lukratívnych štvrtiach a oblastiach, my sme sa rozhodli postaviť skleník. Čas ukázal, že naše rozhodnutie bolo správne. V dedinke Bruty sme dokázali spojiť na jednej strane záľubu v pestovaní paradajok a na strane druhej sme prispeli k rozvoju pracovných miest v regióne.

A prečo práve pestovanie? Nie neboli sme vnúčatá, ktoré by pomáhali starým rodičom v záhrade. Pri pomyslení na rýľovanie nás prepadala neuveriteľná únava. Boli sme však vnúčatami, ktoré ešte nedozretú úrodu „kradli“ starkým pred očami. K pestovaniu nás priviedla láska k domácim produktom. Paradajky však ani zďaleka nie sú poslednou zastávkou. Ak ochutnáte aj ďalšie nami pestované plodiny, zistíte, že sa z nás stali skutoční „machri“ poľnohospodárstva.

FARMA KAMENIČANY

Ako vyzerá môj všedný deň? Vzhľadom na to, že všetka práca v skleníku je ručná, zamestnávame celoročne v priemere okolo 40 zamestnancov. Najviac času trávim s nimi. Zavčas rána urobím pre každého rozpis, čo bude v skleníku robiť. Krátko na to si prejdem skleník, skontrolujem, ako sa darí rastlinkám a upravím nastavenie vetrania, závlahy a kúrenia. Popoludní prebieha expedícia paradajok. Ak je všetko v poriadku, sú na druhý deň ráno na pultoch obchodných reťazcov.

V budúcnosti by sme sa radi zamerali na osvetu a poskytli verejnosti viac informácií o tom, ako naše farmy fungujú. Chceme napríklad pozývať školy na exkurzie a vysvetliť ľuďom, aký pozitívny vplyv majú naše skleníky na životné prostredie a aký je ich prínos pre ekonomiku. Chceme, aby naša práca dávala zmysel aj ostatným.

FARMA HANDLOVÁ

Banská voda dlhé roky voľne vytekala z portálu štôlne najstaršej uhoľnej bane – Bane Handlová do vodných tokov. Zmysluplné využitie našla až pri naplnení myšlienky jej využitia na chov rýb a vykurovanie skleníkov v rámci Integrovaného projektu Rybej farmy a skleníkového hospodárstva spoločnosti AGRO RYBIA FARMA v Handlovej. Jeho súčasťou sú aj dva skleníky, v ktorých celoročne pestujeme šalátové uhorky a paradajky.

Každý kto našu zeleninu ochutnal potvrdí, že chuťou sa vyrovná tej zo záhradiek našich starých mám a babičiek. Našim spotrebiteľom chceme priniesť do predajní čerstvú, kvalitnú a zdravú zeleninu, ktorú si rýchlo obľúbia.

FARMA VEĽKÉ ZLIEVCE

Pre kúpu skleníka som sa rozhodol, okrem iného, aj preto, aby som zachoval tradíciu pestovania paradajok v našom okrese. Na farme Veľké Zlievce využívame na vykurovanie najmä drevnú štiepku, ale stále nám ostáva ako záložný zdroj plyn. Hoci máme s pestovaním našich skvelých paradajok práce stále viac než dosť, pre mňa je práca v skleníku balzamom na nervy. Ako každého pestovateľa, aj mňa neskutočne teší a baví zbierať plody svojej práce.

FARMA NOVÁKY

Región hornej Nitry je viac ako 100 rokov regiónom baníckym. Okrem hnedého uhlia ponúka aj ďalšie bohatstvo z hlbín Zeme. Je ním horúca vodu z geotermálneho vrtu a tepelná energia banských vôd, ktoré od roku 2010 využívame na vyhrievanie skleníkov v spoločnosti AGRO GTV v Novákoch.

Úrodu paradajok zberáme od marca do decembra. Výsledkom holandsko-izraelskej technológie, v kombinácii s odbornosťou našich zamestnancov, sú výborné paradajky, kvalitnejšie ako ponúka dovoz. S láskou zberáme len kvalitné a zrelé plody, dozreté priamo na koreni, a nie v skladoch bez slnka. Čím sú plody zrelšie, tým majú výraznejšiu chuť, vôňu a vyšší obsah cenných látok. Prinášame chutné paradajky a myslíme pritom na zdravie vás a vašich blízkych.

Ovozela združenie nezávislých farmárov zo Slovenska pestovanie rajčin

Zdroj foto: facebook.com/ovozela

Zdroj: ovozela.sk

Send this to a friend

  • SlovpraM

    Výrobky z pravej kože pre vaše potešenie. Je to vlastná tvorba a ručná práca preto je […]

  • Považský hrad

    Ruiny Považského hradu stoja na kopci s nadmorskou výškou 497 metrov. Nazývali ho aj Bystrický hrad a patril […]

  • Krajina príbehov – Podpoľanie

    Podpoľanie – miesto v ktorom cítite časy minulé . Laznícke osídlenie na svahoch majestátnej […]