Už je to viac ako dva roky, čo má Trenčín svoj vlastný bezobalový obchod. Po Banskej Štiavnici, Dubnici nad Váhom, Bratislave a Piešťanoch otvoril svoje dvere ľuďom v apríli 2018 aj BEZOBALiS. Stojí za ním partnerská dvojica Martina a Martin, ktorým práca v bratislavskom korporáte už prestavala vyhovovať.
Obaja cítili, že chcú robiť niečo, čo je s ich hodnotami v absolútnom súlade, čo odráža ich životný štýl, prospieva spoločnosti a na životné prostredie má čo najmenší dopad. Navzájom sa preto podporili v odchode zo zamestnania a čo nevidieť vznikol koncept projektu, ktorému sa venujú doteraz.
Znižovanie ekologickej stopy jednotlivca však považovali za dôležité už dávno pred tým. Videli, že sa to dá, že to má zmysel aj efekt. Rozhodli sa preto poskytnúť túto možnosť aj iným. Pre Trenčín sa rozhodli aj kvôli tomu, že odtiaľ pochádza Martina, mali teda isté zázemie. Okrem toho, trenčiansky trh vyzeral dostatočne pripravený na takýto typ obchodu. Potvrdilo sa im to hneď v prvý deň otvorenia, keď viac ako polovica zákazníkov prišla s pripravenými vlastnými nádobami a vrecúškami a potvrdzuje sa im to dodnes. Najväčšiu radosť im to robí pozorovať postupný a prirodzený vývoj zákazníkov: „Najprv sa k nám prídu len tak popozerať, neskôr si niečo kúpia do nášho papierového vrecka a postupne si začnú nosiť vlastné obaly. Je to úžasné.“
„Spotrebuj len potrebné“ je stručná vízia s jasným odkazom, ktorý prezrádza aj ich logo. Riadia sa ňou nielen pri chode vlastnej domácnosti, ale aj vo vedení obchodu. Odpad eliminujú aj tam – a to v čo najväčšej možnej miere: s dodávateľmi nastavujú systém vratných obalov, ktoré kolujú. Pokiaľ to nie je možné, nakupujú originálne balenia, ktoré nie sú prebaľované a tie posúvajú buď na ďalšie využitie alebo v rámci rôznych spoluprác ako ďalší využiteľný materiál. „Vyhadzujeme len to, čomu už naozaj nevieme nájsť žiadne využitie.“ Vďaka tomu ich obchod vyprodukuje menej odpadu ako väčšina slovenských domácností.
A čo u nich viete nájsť? „Snažíme sa ponúknuť ľuďom nielen produkty, ale najmä riešenie na ich problém, ktorým je množstvo vyprodukovaného odpadu.“ To výrazne klesne po tom, ako už v procese nákupu môžu zákazníci eliminovať obaly na minimum alebo úplne. Do vlastných nádob si môžu nakúpiť rôzne typy potravín, načapovať oleje, drogériu, nájsť lokálnu prírodnú a zdravú kozmetiku či pomôcky do domácnosti, ktorými sa dajú nahradiť ich neudržateľné alternatívy. „Vyskladáte si tu v podstate celú domácnosť – od kuchyne cez kúpeľňu a WC až po detskú izbu.“ Okrem tovaru tu však človek nájde aj množstvo inšpirácií a dobré rady na svojej vlastnej ceste k znižovaniu odpadu.
Výberu produktov predchádza niekoľko kritérií – lokálnosť, eliminácia obalov a príbehy, ktoré sa za nimi ukrývajú. Dalo by sa zovšeobecniť, že čím bližšie je výrobca, tým jednoduchšie sa dá nastaviť logistika vratných obalov. Podarilo sa to na niekoľkých pekných príbehoch: napríklad v prípade cestovín bol BEZOBALiS úplne prvým obchodom s logistikou vratných barelov na Slovensku. Tento proces nastavovali s myjavskou výrobňou cestovín z vlastnej špaldy (Biomila). Spolupráca sa osvedčila a dnes na nej fungujú už viaceré bezobalové obchody. Portfólio obchodu tvorí minimálne z polovice slovenská výroba – cestoviny, strukoviny, niektoré druhy orechov a sušeného ovocia, semienka. Martina aj Martin si veľmi vážia spoluprácu aj drobnými pestovateľmi ovocia, ktorí im dodávajú poctivé sušené nesírené ovocie z blízkeho okolia (napríklad marhule od Matice ovocnej). Významným nositeľom slovenskej výroby je v BEZOBALiS lokálna kozmetika, z ktorej niekoľko druhov dovážajú aj predávajú absolútne bez obalu. Za zmienku stoja aj produkty priamo z Trenčína – prírodná alternatíva k plastovej jednorazovej potravinovej fólii: obrúsky a vrecká zo včelieho vosku. Na otázku, čo patrí medzi najobľúbenejšie produkty majiteľov, obaja odpovedajú: „Upcyklované výrobky! Tých máme tiež z dielní slovenských výrobcov niekoľko – obaly na mobily vyrobené z použitých vyhodených kelímkov od jogurtov či obaly na tablety a notebooky z kombinácie textilného a plastového odpadu z chránenej dielne v Ružomberku. To sú výrobky dobré v úplne každom smere.“ O mnohých takýchto úžasných projektoch ľudia ani len netušia.
Obaja sa popri obchode venujú aj prednáškam na tému ekológie, zero-waste a udržateľného spôsobu života. Prednášajú pre firmy, školy, rôzne organizácie či v rámci podujatí.
Viac info na: www.bezobalis.sk, facebook.com/BEZOBALiS, instagram.com/bezobalis